info@gensigorta.com.tr 0(216) 343 03 73
Bireysel Emeklilik Sistemi
9 Eylül 2015
0

Bireysel Emeklilik Sistemi ile ilgili bir çok soru ve cevap var ama tam olarak sistemin ne olduğu ve nasıl işlediğiyle ilgili birçok soru işareti bulunmakta.

Bireysel emeklilik sistemiyle ilgili en çok karşılaştığımız soruları bu yazımızda yanıtlamaya çalışacağız.
Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi çalıştığımız, düzenli olarak kazanç elde ettiğimiz dönemlerimizde yapacağımız birikimlerin çeşitli fonlarda değerlendirilerek, emeklilik dönemimizde getirisiyle birlikte bize ödenmesini amaçlayan bir özel emeklilik sistemidir.
Bireysel Emeklilik Sisteminden Emekli Olunur mu, nasıl?

Bireysel Emeklilik Sisteminden Emekli olmak için minimum 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak şartı aranmaktadır. Fakat burada emekli olmaktan kastedilen durum bilinen emeklilikten biraz farklı.

Şöyle ki; Bireysel Emeklilik Sisteminin (BES) işleyişi, aylık düzenli olarak bir hesaba para yatırıyoruz, bu para bazı yatırım fonlarında değerlendiriliyor. Minimum 10 yıl sistemde kalmak ve 56 yaşını doldurmak şartıyla yatırdığımız bu para ve yatırım fonlarından sağladığı getiri 56 yaşından sonra istersek toplu olarak istersek maaş gibi parça parça bize tekrar ödeniyor.

Yani kayıtsız şartsız bir emeklilik söz konusu olmayıp, birikimimize endeksli bazı planlar çerçevesinde emeklilik birikimimizin bize tekrar ödenmesi söz konusudur.